Gazlı Söndürme Sistemleri

      FM200 Gazli Sistem Bilesenleri

FM 200 kimyasal ajani ile baslica dört bilesen ve bu bilesenlerin aksesuarlarindan olusmaktadir.
1. FM-200 Bilesenleri : FM-200 gazinin depolandigi silindir, silindir koruyucusu ve fm200 tahliye nozülünden olusur.
2. Kontrol Paneli : Sistemin beynidir, algilama sistemini ve ekipmanlarini görüntülemek, izlemek ve sistemi aktive etmek için kullanilir.
3. Algilama ve Uyari Elemanlari : Sistemdeki algilama dedektörleri ve aksesuarlari, sesli ve görsel uyari veren sirenler, sistemin göz ve kulak islevini yerine getiren dis ekipmanlaridir.
4. Tamamlayici Ekipmanlar : Uyari levhalari, hortumlar, baglanti fittingleri, basinç manometreleri veya solenoid valf ve silindir valfini çalistirmak için gerekli aktuatörden olusmaktadir.
Muratlar OTOMASYON       Sistem Dizayni Ve Çalisma Sekli
FM200, gazi ile korunacak hacim için NFPA 12 ve ISO 14520 standartlar?nda ve kurallar?na göre gereken gaz miktari hesaplanir, Gaz miktarina uygun FM 200 tüpü seçilir, Çapraz zonlu yangin algilama sitemi ile teçhiz edilen odada gereken noktalara FM-200 bosaltma nozullari yerlestirilir, Duman dedektörlerinin aktive olmasi ile birlikte panelden FM-200 sistemi solenoid vanasina akim gönderilir, Tüm fm 200 gazi en fazla 10 saniye içinde korunan hacme bosaltilir. Sistemin çalismasi otomatik veya manuel olarak yapilabilir.


      Kullanildigi Yerler: Bilgisayar, server odaları.
Telefon ve telekomünikasyon odaları.
Trafo , janeratör ve güç dagitim odalari.
Elektrik dagitim odalari / merkezleri,
Degerli malzeme depolari.
Laboratuarlar.
Banka kasalari, Arşivler, Kütüphaneler.
Müzeler ve sanat galerileri
Türbinkabinleri v.b. yerlerde fm200 gazı güvenle kullanılabilir.
Muratlar OTOMASYON Sistem Dizayni Ve Çalisma Sekli
FM200, gazi ile korunacak hacim için NFPA 12 ve ISO 14520 standartlar?nda ve kurallar?na göre gereken gaz miktari hesaplanir, Gaz miktarina uygun FM 200 tüpü seçilir, Çapraz zonlu yangin algilama sitemi ile teçhiz edilen odada gereken noktalara FM-200 bosaltma nozullari yerlestirilir, Duman dedektörlerinin aktive olmasi ile birlikte panelden FM-200 sistemi solenoid vanasina akim gönderilir, Tüm fm 200 gazi en fazla 10 saniye içinde korunan hacme bosaltilir. Sistemin çalismasi otomatik veya manuel olarak yapilabilir.
Kullanildigi Yerler:
Bilgisayar, server odaları.
Telefon ve telekomünikasyon odaları.
Trafo , janeratör ve güç dagitim odalari.
Elektrik dagitim odalari / merkezleri,
Degerli malzeme depolari.
Laboratuarlar.
Banka kasalari, Arşivler, Kütüphaneler.
Müzeler ve sanat galerileri
Türbinkabinleri v.b. yerlerde fm200 gazı güvenle kullanılabilir.

      Novec 1230 Gazlı Söndürme Sistemi

Novec 1230
Kuru Su !
      Novec 1230 , Elektriksel iletkenliği olmayan, kokusuz , renksiz, hızla buharlaşan söndürme sıvısıdır. Ozon yok etme katsayısı sıfırdır. Atmosferik ömrü sadece 5 gündür. Bu Novec1230 un neden çevre dostu bir söndürme ajanı olduğunu kanıtlar. Muratlar OTOMASYON Normal oda sıcaklığında su görünümüne sahip olsada, yalıtkanlık özelliğinin bulunmaması ve hızla gaz fazına geçmesiyle, elektrik ve elektronik ekipmanlarının söndürmesinde çok etkili bir ajandır. Söndürme Kapasitesi çok yüksektir. A sınıfı yangınlarda yüzde 3.4 konsantrasyonda söndürme yapar, dizayn konsantrasyonu yüzde 5.3 dir. Sıvı olarak silindirlerde tutulur ve Kuru azot ile 24 yada 42 barda basınçlandırılır. Muratlar OTOMASYON FM200 , FE25 , Argon , gibi gazlara göre çok daha kullanışlı ve güvenli söndürme maddesidir.
Kullanildigi Yerler
Bilgisayar ve Sistem odaları.
Telefon ve telekominikasyon odaları.
Kütüphanaler.
Arşivler.
Banka kasaları.
Müzeler.
Elektrik dağıtım merkezleri.
Trafo ve Jeneratör odaları
Değerli malzemenin olduğu her yerde Novec 1230 gazı güvenle kullanılabilir.

      FE25 (HFC125) Gazlı Söndürme Sistemi

Muratlar OTOMASYON SISTEMIN ÖZELLIKLERI
HFC 125 PENTAFLUOROETAN Olarak bilinen kimyasaldir. (A) (B) (C) Sinifi yanginlarda kullanilmaktadir. Ozon tabakasina zarar vermez Insan ve canlilar için zararsizdir. 10 Saniyede bosalma ve söndürme özelligi vardir. Manuel olarak Pnömatik veya Elektrikli sistemle tetiklenebilir.Otomatik olarak yangin algilama sisteminden aldigi sinyalle tetiklenebilir. HFC 125 gazi DUPONT firmasindan saglanabilmektedir. Muratlar OTOMASYON
Sistemin Kullanim Alanlari
Tüm (A), (B), (C) sinifi yanginlarda,
UPS – kesintisiz güç kaynaklari yangin sistemlerinde,
Bilgisayar "Server" ve “Kompanzasyon” yangin sistemlerinde,
Transformatör yangin sistemlerinde,
Manyetik medya yangin sistemlerinde, Arsiv yangin söndürme sistemlerinde, Müze yangin söndürme sistemlerinde, Mikro söndürme sistemlerinde, Kablo galerilerinde, GSM link istasyonlari ve kabinlerinde, Elektrik dagitim panolarinda, Dogalgaz gaz dagitim istasyonlarinda, Depo yangin sistemleri, Kimya sektöründe yangin sistemlerinde, Laboratuvarlarda çeker ocaklarda, Kasa dairelerinde, ATM sistemlerinde, banka para tasima araçlarinda, Jeneratör, kompresör, havalandirma ünitelerinde, Tüm elektrik ve elektronik sistemlerde, Özellikle HALON 1301 bulunan sistemlerin degisikliginde büyük avantaj saglanmaktadir. Mevcut HALON 1301 sisteminin borulari degistirilmeden sadece silindir ve nozul degisikligi ile ayni sistem kullanilabilmektedir. ( Hidrolik hesaplar yapılmalıdır.) Askeri tesislerde, haberlesme sistemlerinde, tanklarda ve zirhli araçlarda,

      Argon Gazlı Söndürme Sistemi

Muratlar OTOMASYON ARGON GAZLI YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMİ.
      Tüm inert gazlar ve CO2 gibi ARGON gazida, yangini boğma prensibi ile söndürür. Uygulama yeri özelligine bagli degisken uygulama konsantrasyonu ile mahaldeki oksijen miktarini %10,5 ile 13,5 arasina düsürerek yangini söndürür. Tasarim konsantrasyonlari içersinde insan sagligina herhangi bir zarari yoktur, toksit etkisi yoktur ve diger temiz gazlar gibi solunum sistemine-eger uzun süre maruz kalinirsa-olumsuz etki etmez. Muratlar OTOMASYON Dogada normal sartlarda bulundugundan, küresel isinmaya ve çevreye etkisi yoktur. Yeniden doldurulmasi ve basinçlandirilmasi yerel olarak, firma bagimli olmaksizin çok ucuza yapilabilmektedir. Argon gazı , Azotla beraber değişik karışımlarda kullanılmasına göre değişik isimler almaktadır. IG-01 , IG55 gibi. 200 bar yada 300 barlık basıçta silindirler içerisinde kullanılır. Boşalma esnasında bir basınç şoku oluşacağından , odalarda basınç damperleri kullanılmalıdır.

      CO2 Gazlı Söndürme Sistemi

Muratlar OTOMASYON       Karbondioksit; renksiz, kokusuz, elektrik iletkenligi olmayan, yangin söndürmek için uygun bir inert gazdir. Karbondioksit hava içerisindeki oksijeni ve/veya gaz fazindaki bir yakitin konsantrasyonunu yanmanin duracagi noktaya kadar düsürerek, yanmayi sogutarak söndürür.
      Özellikleri
Ozona zarar vermez. Fiziksel olarak söndürme yapar Lokal söndürme amaçli kullanilir Insan bulunan mekanlarda kullanilmaz Yeniden doldurma maliyeti düsük, yangin yaygin olarak bulunabilir Bosalma süresi 60-120 saniyedir. ( lokal sistemler için 30 saniye) Düsük basinçli sistemler: Düsük basinçli karbondioksit sistemleri, yüksek miktarda söndürücüye ihtiyaç duyulan mekanlarda toplam hacim koruma uygulamalarinda kullanilir. Yüksek basinçli sistemler: Yüksek basinçli karbon dioksit sistemleri, hem toplam hacim koruma hem de lokal koruma uygulamalarinda kullanilmaktadir. Muratlar OTOMASYON
Kullanildigi Yerler
Güç aktarim odalari - Jeneratör güç setleri Motor odalari - Kayit odalari Kablo ve tesisat galerileri - Elektrik dagitim odalari/merkezleri Bilgisayar odalari - Yanici sivi depolama alanlari Boyama kabinleri - Arsivler Basim Evleri - Endüstriyel Firinlar Genis Ticari Yemek Pisirme Alanlari Ve daha birçok end. uygulamalar CO2 Gazli Söndürme Sisteminin Kullanilamayacagi Malzemeler Selüloz nitrat gibi oksijen ihtiva eden kimyasallar, sodium, potasyum, magnezyum, titanyum ve zirkonyum gibi reaktif metaller, metal hidratlar.

      Mutfak Davlumbaz Söndürme Sistemi

Muratlar OTOMASYON       Otel, restorant, hastane, askeri teskilat binalari gibi mutfaklarinda günün her saati çok yogun çalisma yürütülen yerlerde, yagli yemek buharlarinin davlumbaz içinde birikip donmasi ile olusan yag tabakalarinin olasi yangin durumunda söndürülmesi çok güç olmaktadir.Otomatik davlumbaz yangin söndürme sistemi özel kimyasal bilesimli söndürme sivisiyla bu tür yanginlarda hizli ve etkin müdehale sansi verir. Yangin basladiginda, belli sicaklik düzeylerinde eriyebilen algilama elemanlari dizili çelik tel hatti, normal kosullar altinda gergin durumdayken algilama elemanlarinin erimesiyle gevser ve bagli bulundugu bosaltma ünitesini harekete geçirir. Otomatik olarak devreye alinmis sistem, manuel bosaltma sistemi kullanilmasiyla da, düsük ph degerindeki sivinin davlumbaz, baca ve mutfak ekipmanlari üzerine bosalmasini saglar. Her iki metot da cihazlara giden gaz ve elektrigin otomatik olarak kesilmesi ve davlumbaz söndürme sisteminin devreye girmesini saglar.
      Elektrik Kabin Söndürme

Muratlar OTOMASYON Çalisma prensibi; azot ile 12 bar basinç altinda olan polimerden üretilmis olan boru detektörün (Tubing) isi karsisinda yaklasik 100 Cº'de delinmesi sonucunda azot gazinin açiga çikmasi ve ayni anda silindir üzerindeki vanayi açmasi ile baslamaktadir. Ayrica, yangin alarm sistemine ihtiyaç duyulmaz. Direkt sistemlerde, nozul ve boru sistemine ihtiyaç duyulmamaktadir. Tek bir sistemle 8.5 m³ hacme kadar olan bölümler korunmaktadir. Söndürme malzemesi olarak asagidakilerden biri kullanilabilir FE 227- HFC 227 ea - FM200 FE 25 - HFC 125 CO2 Inert gazlar Köpük Kuru Kimyevi Toz Polimerden üretilmis boru detektörün isi karsisinda delinmesi ile açiga çikan azot ayni zamanda silindir üzerinde bulunan vananin açilmasini da saglamaktadir. Vananin açilmasi ile beraber, söndürme ajani silindiri terkeder ve boru detektörün delinen noktasindan çikar ve detektörün delinmesine neden olan yangin kaynagina dogru püskürür. Tüm hacme yayilir ve yaklasik 3-5 saniye içinde yangini söndürür. Muratlar OTOMASYON Düsük maliyetlidir. Tüm odayi söndürmek yerine sadece yangin kaynagi olabilecek kabinin söndürülmesi nedeni ile ucuz bir çözümdür. Yanginin , dogruca kaynaginda söndürülmesi nedeni ile çok verimlidir. Montaji çok kisa süre içinde ve kolayca yapilir. Boru detektör sonuna takilan parça sayesinde sistem izlenebilir. Manometrik olarak silindir içindeki basinç, vana üzerinden veya boru detektör içindeki azot basinci detektör sonuna takilan manometreden izlenebilir.

      Server Kabin Söndürme

Muratlar OTOMASYON Sistem olarak 19" Server kabinleriniz için çok özel yangın alarm ve FM200 gazlı söndürme sistemini sunuyoruz. Muratlar OTOMASYON Sistem Tak & Kullan formatında kullanıcı dostu ve tamamen otomatik olarak yangını algılayan ve söndüren sistemdir.
Artık Server kabinetleriniz güven altında